امنیت وردپرسوردپرس

نحوه تغییر پیشوند جداول وردپرس در پایگاه داده (2 روش)

در این مقاله از وبلاگ آموزشی دموتم ، نحوه تغییر پیشوند جداول وردپرس در پایگاه داده را مرحله به مرحله بررسی خواهیم کرد همان طور که می دانید پایگاه داده وردپرس برای کل سایت وردپرس شما مانند یک مغز است زیرا هر یک از اطلاعات در آن ذخیره می شود و بنابراین هدف مورد علاقه هکرها است.اسپمرها و هکرها کدهای خودکار را برای تزریق SQL اجرا می کنند. خوب ، متأسفانه بسیاری از افراد هنگام نصب وردپرس فراموش می کنند که پیشوند پایگاه داده را تغییر دهند.
این امر با هدف قرار دادن پیشوند پیش فرض wp_ ، برای هکرها برنامه ریزی حمله گسترده را آسان تر می کند. هوشمندانه ترین راه برای حافظت از پایگاه داده تغییر پیشوند جداول وردپرس در پایگاه داده است که انجام آن در سایتی که در حال راه اندازی آن هستید واقعاً آسان است. اما برای تغییر صحیح پیشوند پایگاه داده وردپرس برای سایتی که مدت زیادی از راه اندازی آن میگذرد ، چند مرحله طول می کشد.

روش اول : تغییر پیشوند جداول وردپرس بدون افزونه

 

تهیه بکاپ از پایگاه داده

تهیه بکاپ : قبل از انجام هر گونه کاری ، توصیه می کنیم تا از پایگاه داده و وب سایت خود یک بکاپ کامل تهیه نمایید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنیم و در صورت انجام هر یک از مراحل به صورت اشتباه بازگردانی پایگاه داده و وب سایت برای شما امکان پذیر باشد.

 

مرحله اول : ویرایش فایل wp-config.php

ابتدا وارد هاست خود شوید و بر روی file manager کلیک کنید و پرونده wp-config.php خود را که در فهرست ریشه وردپرس شما قرار دارد باز کنید ( ۱ ) .

نحوه تغییر پیشوند جداول وردپرس در پایگاه داده

به انتهای فایل پیمایش کنید و خط پیشوند جدول را از wp_ به مورد دیگری مانند این تغییر دهید  (۲) .

$table_prefix  = 'demoth400_';
توجه: فقط می توانید از عدد، عبارت و _ در پیشوند استفاده کنید . عباراتی مثل $ یا % برای استفاده در نام پیشوند مجاز نیست!

مرحله دوم : تغییر نام تمام جداول پایگاه داده

شما باید به پایگاه داده خود دسترسی پیدا کنید (و به احتمال زیاد از طریق phpMyAdmin) ، و سپس نام جدول ها را به آنچه در فایل wp-config.php مشخص کردیم تغییر دهید. اگر از میزبانی cPanel وردپرس استفاده می کنید ، می توانید پیوند phpMyAdmin را در cPanel خود پیدا کنید (۱) . به تصویر زیر نگاه کنید:

بعد از ورود ، پایگاه داده مورد نظر خود را از فهرست سمت چپ انتخاب نمایید (۳) ، همانطور که در تصویر مشاهده می کنید (۴) پیشوند تمامی 12 جداول به صورت پیشفرض wp_ می باشد که باید به پیشوند جدید _demoth400 تغییر یابند. ، بنابراین تغییر آنها به صورت دستی سختی و زمان بر خواهد بود.

به همین دلیل برای سرعت بخشیدن به کارها ، ما یک جستجوی SQL داریم که می توانید استفاده کنید. (۵)

RENAME table `wp_commentmeta` TO `demoth400_`;
RENAME table `wp_comments` TO  `demoth400_`;
RENAME table `wp_links` TO `demoth400_`;
RENAME table `wp_options` TO `demoth400_`;
RENAME table `wp_postmeta` TO `demoth400_`;
RENAME table `wp_posts` TO `demoth400_`;
RENAME table `wp_terms` TO `demoth400_`;
RENAME table `wp_termmeta` TO `demoth400_`;
RENAME table `wp_term_relationships` TO `demoth400_`;
RENAME table `wp_term_taxonomy` TO `demoth400_`;
RENAME table `wp_usermeta` TO `demoth400_`;
RENAME table `wp_users` TO `demoth400_`;

اگر از افزونه‌هایی استفاده می‌کنید که به پایگاه داده شما جداول بیشتری اضافه کرده اند باید به ازای هر جدول یک خط دیگر هم به این دستور اضافه کنید (۶) و پیشوند جداول آن ها را هم تغییر دهید.
بعد از اضافه کردن خط به تعداد جداول پایگاه داده سایتتان، روی Go کلیک کنید تا دستور اجرا شده و نام تمام جداول پایگاه داده شما تغییر کند. (۷)

مرحله سوم : جدول Options در پایگاه داده

بعد از تغییر پیشوند جداول اصلی وردپرس در پایگاه داده ، جدول wp_options را که بعد از تغییرپیشوند به demoth400_options تغییر یافته است را باز کنید این جدول دارای ردیف هایی است که نیاز به تغییر پیشوند دارند.

برای سهولت کار ، از این کوئری استفاده کنید:

SELECT * FROM `demoth400_options` WHERE `option_name` LIKE '%wp_%'

این جستجو نتایج زیادی را به همراه خواهد داشت و شما باید یکی یکی پیشوند این خطوط را تغییر دهید. بعد از تغییر پیشوند با کلیک روی دکمه Go تغییرات در این جدول نیز اعمال شده و بخشی که در این جدول به صورت پیشوند قبلی بود به پیشوند جداول وردپرس جدید تغییر خواهد یافت.

مرحله چهارم : جدول User Meta درپایگاه داده

این مرحله آخرین قسمت از تغییر پیشوند جداول وردپرس در پایگاه داده در این مرحله، ما بایدجدول user Meta را برای همه فیلد هایی که از wp_ به عنوان پیشوند استفاده می کند ، جستجو کنیم ، و سپس پیشوند جدید را جایگزین کنیم برای راحتی کار از این کوئری SQL برای جستجو استفاده کنید:

 

SELECT * FROM `demoth400_usermeta` WHERE `meta_key` LIKE '%wp_%'

تعداد ورودی ها بسته به تعداد افزونه های شما و موارد دیگر ممکن است متفاوت باشد. فقط هرچی wp_ را به پیشوند جدید تغییر دهید. بعد از تغییر پیشوند حتما روی گزینه Go کلیک کنید تا تغییرات در این جدول هم مانند جدول قبلی اعمال شود .

روش دوم : تغییر پیشوند جداول وردپرس با استفاده از افزونه

در این روش نیازی به انجام مراحل ذکر شده بالا نیست ، صرفا می توانید با نصب افزونه all in one wp-security کار تغییر پیشوند جداول را انجام دهید .

ابتدا افزونه all in one wp-security را در مخزن وردپرس خود جستجو (۱) و سپس نصب و فعال کنید (۲). در صورتی که با نصب افزونه آشنایی ندارید آموزش نصب افزونه وردپرس را مطالعه نمایید. از این افزونه علاوه بر تامین امنیت وب سایت می توان برای تغییر پیشوند جداول پایگاه داده نیز استفاده کرد .

پس از فعالسازی افزونه منویی با عنوان امنیت کامل وردپرس به منو پیشخوان شما اضافه خواهد شد. (۳) بعد از هاور کردن موس بر روی این بخش ، زیر منو های مختلفی را مشاهده خواهید کرد ، در ادامه زیر منو امنیت پایگاه داده را انتخاب نمایید(۴). 

در سربرگ پیشوند دیتابیس می توانید پیشوند فعلی جداول خود را مشاهده کنید . برای تغییر پیشوند می توانید با فعال کردن تیک گزینه ” ساختن یک پیشوند تصادفی جدید برای دیتابیس ” از یک پیشوند تصادفی برای جداول خود استفاده کنید (۵) و یا پیشوند مورد نظر خود را قرار دهید (۶) و روی دکمه تغییر پیشوند وردپرس کلیک نمایید. (۷)
بعد از ذخیره پیشوند جداول با موفقیت تغییر خواهد کرد.

در صورتی که در زمان تغییر پیشوند به سایت مراجعه کرده و با خطای اتصال به پایگاه داده مواجه شدید اصلا نگران نباشید بعد از انجام درست و کامل چهار مرحله ذکر شده ، سایت را مجددا تست نمایید در صورتی که همچنان با مشکلی روبرو شدید بکاپ خود را بازگردانی کنید و مراحل را مجدد انجام دهید .

توجه : اگر تصمیم دارید پیشوند دیگری را برای جداول خود استفاده کنید، حتما می‌بایست در تمام دستورات SQL از پیشوند خود به جای _demoth400 استفاده کنید

امیدواریم با مطالعه این مقاله آموزشی و بکارگیری مراحل ذکر شده توانسته باشید پیشوند جداول وردپرس در پایگاه داده را به درستی و بدون هیچ مشکلی تغییر دهید. در صورتی که هنگام تغییر نام جداول وردپرس با مشکلی مواجه شدید در بخش دیدگاه‌ها اعلام نمایید تا در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشیم.

زهرا قادرپناه

فارغ التحصیل رشته فناوری اطلاعات، علاقمند به وردپرس :)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا