آموزش وردپرسوردپرس

آموزش نصب وردپرس روی هاست سی پنل

نصب وردپرس روی هاست سی پنل : همانگونه که میدانید شما می بایست، برای حضور داشتن در فضای آنلاین، بایستی هاستینگ داشته باشید تا بتوانید وب سایت خویش را در آن لود نمایید.نصب وردپرس هم در هاستینگ ‌های گوناگون به طور متفاوتی می باشد و تمامی هاستینگ‌ ها یک شکل را ندارند و شما بایستی با قسمت های آن‌ها آشنا باشید.

آموزش نصب وردپرس روی هاست سی پنل

به طور کلی نصب وردپرس در هر هاستینگ یا این که سیستم، خود یک مراحلی را طی می‌نماید. شما می بایست یک دیتابیس ایجاد نمایید تا وردپرس را لود نمایید و ادامه مراحل نصب را انجام دهید.
البته ما در‌این نوشته ی علمی قصد داریم، به طور دقیق و فنی به شما یاد دهیم که در هاستینگ سی پنل خویش، وردپرس را لود نمایید و کمتر از 5 دقیقه وب سایت خویش را راه ا‌ندازی نمایید.

در نخستین مرحله، شما بایستی آخرین ورژن وردپرس را دانلود نمایید. پس از دانلود وردپرس به هاست خویش وارد شوید، تا آغاز به نصب وردپرس روی سی پنل کنیم.

دانلود آخرین نسخه وردپرس

آپلود وردپرس در هاست سی پنل

هنگامی که به هاستینگ وارد می شوید، وردپرس را در هاست آپلود نمایید؛ پس بایستی به بخش File Manager رجوع نمایید، تا بتوانید فولدر‌های وردپرس را روی هاست بارگذاری نمایید.(۱)

باز کردن مدیریت فایل در سی پنل

پس از آمدن به File Manager هاست، چند فایل در دست دارید که شما می بایست وردپرس را در فایل “Public_html” آپلود نمایید و مراحل نصب وردپرس روی سی پنل را انجام دهید.برای آپلود کردن فایل در‌این فولدر هم، شما می بایست در منوی بالا روی گزینه آپلود بزنید و فولدر اصلی وردپرس را که دانلود کردید، را در‌این قسمت آپلود نمایید.(۲)

نصب وردپرس روی هاست سی پنل

فایلی که از وب سایت وردپرس دانلود میکنید یک سند زیپ میباشد و تمامی فولدر‌های وردپرس در آن قراردارد، شما بایستی پس از آپلود کردن این فولدر در پوشه مورد نظر آن را از شرایط فشرده بیرون نمایید، تا بتوانید یک گام در نصب وردپرس روی سی پنل جلو بروید.پس از آپلود شدن وردپرس، بر روی فولدر کلیک راست نمایید و در منوی ظاهر گردیده، روی مورد Extract بزنید، تا این فولدر از شرایط فشرده بیرون گردد. (۳)

اکسترکت کردن فایل نصبی وردپرس

پس از بیرون کردن فولدر از شرایط فشرده، یک فولدر به اسم وردپرس در Public_html قرار میدهد که شما بایستی به آن فولدر بروید و همه فولدر‌ها و پوشه‌های آنرا به Public_html انتقال دهید.برای این فعالیت بایستی بر روی مورد Select All کلیک نمایید (۴) ، تا تمامی فولدر‌ها انتخاب شود و آنگاه بر روی گزینه Move کلیک نمایید، تا بتوانید یک راه جا به جایی برای تمامی این فولدر‌ها تعیین نمایید.(۵)

انتقال فایل های نصبی وردپرس به روت هاست

پس از گزینش مورد Move، یک پنجره برای شما به وجود خواهد آمد که قادر هستید از روش آن، نشانی انتقال را مشخص و معلوم نمایید.پس از معلوم کردن نشانی انتقال، بایستی بر روی مورد Move file کلیک نمایید، تا تمامی فولدر‌ها انتقال داده شوند.(۶)

انتخاب گزینه move file برای انتقال فایل ها

خیلی خوب توانستیم که همه ی فولدر‌های وردپرس را در هاست آپلود کنیم. پس از انجام دادن همه ی این روند، شما می بایست یک دیتابیس در هاست ایجاد نمایید تا در زمان نصب وردپرس برای اتصال وردپرس به هاست از آن استفاده نمایید.

ساخت دیتابیس در هاست سی پنل

شما برای این که مراحل نصب وردپرس روی سی پنل را انجام دهید، بایستی دیتابیس بسازید، تا بتوانید به خوبی وردپرس را نصب و وبسایت خویش را اجرا نمایید.

برای ایجاد دیتابیس در سی پنل، شما بایستی به قسمت Databases بروید و بر روی آیتم MySQL® Database کلیک نمایید تا بتوانید یک دیتابیس را در هاست خویش بسازید.(۱)

انتخاب گزینه MySQL® Database برای ساخت دیتابیس

پس از کلیک بر روی این آیتم، شما می توانید که داده های دیتابیس خویش را وارد نمایید و نامی که قصد دارید برای دیتابیس تعیین نمایید را بایستی بنویسید(۲). پس از درج نام مورد نظر بر روی گزینه Creat Database کلیک نمایید.(۳)

انتخاب نام پایگاه داده و ایجاد آن

پس از تایپ کردن اسم دیتابیس، بایستی بر رو مورد آبی ‌رنگ Next Step بزنید، تا این دیتابیس برای شما به وجود آید. پس از وارد کردن اسم دیتابیس و ذخیره آن در صورتی که نام مناسبی را انتخاب کرده باشید با پیغام زیر مواجه خواهید شد.(۴)

پیغام موفقیت ایجاد دیتابیس

ایجاد نام کاربری

پس از وارد کردن اسم دیتابیس شما در روند بعدی بایستی یک اسم کاربری برای دیتابیس خویش تعیین نمایید، تا بتوانید نصب وردپرس روی سی پنل را انجام دهید.(۱)

چنانچه پسورد عبور مناسبی را مد لحاظ ندارید، قادر هستید با زدن بر روی دکمه Password Generator یک پسورد عبور قوی برای دیتابیس خویش بسازید(۲). این پسورد عبور به وسیله خود سی پنل، ایجاد میگردد و توان کافی را خواهد داشت.بعد از درج رمز عبور (۳) و تکرار مجدد آن (۴) ، شما بایستی بر روی آیتم آبی Create User کلیک نمایید، تا این اسم کاربری برای دیتابیس شما ایجاد شود.(۵)

ایجاد نام کاربری دیتابیس

افزودن نام کاربری به پایگاه داده

در این مرحله از بخش اول نام کاربری که ایجاد کرده اید را انتخاب نمایید(۱) و از بخش دوم نام پایگاه داده مورد نظر را انتخاب نمایید (۲) و بر روی گزینه Add کلیک نمایید.(۳)

پس از ساخته شدن نام کاربری و دیتابیس، شما بایستی همه ی دسترسی‌ها را برای این دیتابیس به وجود آورید روی آیتم ALL PRIVILEGES بزنید (۴) ، تا تمامی این آیتم ها تعیین شوند و دسترسی ‌ها در اختیار شما قرار بگیرد که در حین نصب وردپرس ایرادی نباشد.

پس از تعیین این آیتم می بایست بر روی دکمه Make change بزنید، تا مراحل ساخت یک دیتابیس به طور کلی، صورت پذیرد و دیتابیس در دست شما جایی گیرد(۵).در صورتی که تمامی مراحل را درست انجام داده باشید بعد از انتخاب این گزینه با پیغام زیر مواجه خواهید شد. (۶)

آموزش نصب وردپرس 

پس از ساخت پایگاه داده ، شما می بایست نشانی وب سایت خویش را در مرورگر اجرا نمایید(۱) ، تا فعال سازی وردپرس روی سی پنل را شروع کنیم. برای این نصب وردپرس ، می بایست داده های دیتابیسی که ایجاد کردید را داشته باشید، تا در کادر‌های مرتبط، در صفحه نصب وردپرس به کارگیری نمایید پس آن هارا در جایی امن ذخیره کنید.

در این بخش باید زبان پیشخوان وردپرس خود را انتخاب نمایید(۲) . و سپس بر روی گزینه ادامه کلیک کنید.(۳)

در این بخش توضیحاتی در خصوص اطلاعات مورد نیاز برای نصب وردپرس داده شده است از جمله نام پایگاه داده – نام کاربری پایگاه داده – رمز عبور پایگاه داده – میزبان پایگاه داده و پیشوند جداول وردپرس که در مرحله بعد باید اطلاعات مربوط به پایگاه داده را درج نماییم. روی گزینه بزن بریم کلیک نمایید تا وارد مرحله بعد بشویم.(۴)

در این مرحله شروع به تنظیم دیتابیس در وردپرس می نماییم. برای این عمل، می بایست داده های دیتابیسی که ایجاد کردید را داشته باشید، تا در کادر‌های مرتبط، در صفحه نصب وردپرس به کارگیری نمایید.

در کادر اولیه، شما بایستی اسم اصلی دیتابیس را وارد نمایید، در کادر دوم اسم کاربری که برای دیتابیس تعیین کردید را وارد نمایید و در کادر سوم هم می بایست، رمز عبور را وارد نمایید.برای بالا بردن امنیت پایگاه داده می توانید پیشوند جداول را تغییر بدهید در صورتی که با تغییر پیشوند جداول آشنایی ندارید می توانید آموزش نحوه تغییر پیشوند جداول وردپرس در پایگاه داده را مطالعه نمایید. بعد از وارد کردن این داده ها، می بایست بر روی دکمه فرستادن کلیک نمایید تا وردپرس پرونده‌ های وبسایت را در دیتابیس ایجاد نماید.(۵)

در صورتی که اطلاعات پایگاه داده را به درستی درج کرده باشید و وردپرس با پایگاه داده ارتباط برقرار کرده باشد به صفحه زیر منتقل خواهید شد برای ادامه یافتن مراحل نصب بر روی گزینه راه اندازی نصب کلیک نمایید.(۷)

پس از وارد کردن همگی داده ها دیتابیس در روند پیشین، شما به‌این صفحه انتقال می یابید. این صفحه هم تعدادی داده های مرتبط با وبسایت شما می‌باشد که بایستی وارد نمایید.

در کادر اولیه، اسم وبسایت خویش را وارد نمایید، (۸) در قاب دوم می بایست یک اسم کاربری برای داخل شدن به مدیریت وبسایت را وارد نمایید، (۹) در قاب سوم شما بایستی یک پسورد عبور برای پنل مدیریتی خویش تعیین نمایید.(۱۰)

صد در صد دقت کنید که‌این پسورد عبور بایستی توانمند باشد و هکر‌ها به آسانی نتوانند آن را جستجو نمایند و در قاب چهارم، یک پست الکترونیکی از شما اخذ مینماید که چنانچه پسورد عبور خویش را از یاد بردید، به وسیله این پست الکترونیکی بتوانید پسورد خویش را بازیابی کنید. (۱۱)

در صورتی که وب سایت شما فعلا محتوایی ندارد و نمی خواهید موتور های جستجو محتوای سایت را بررسی کنند این گزینه را علامت بزنید.(۱۲)

دقت داشته باشید که بعد از قرار دادن محتوا تیک این گزینه را از بخش تنظیمات عمومی غیر فعال کنید.

پس از وارد کردن همه ی این داده ها، شما می بایست بر روی دکمه راه ا‌ندازی وردپرس کلیک نمایید، تا وردپرس به درستی برای شما در هاستینگ مورد نظر، فعال سازی گردد.(۱۳)

بعد از درج اطلاعات مربوط به وب سایت و راه اندازی وردپرس به صفحه زیر هدایت خواهید شد و نام مدیریت و رمز عبور به شما نمایش داده خواهد شد. برای هدایت به صفحه ورود به پیشخوان وردپرس بر روی دکمه ورود کلیک کنید.(۱۴)

حالا باید در کادر زیر نامی که برای بخش مدیریت انتخاب کرده اید را به همراه رمز عبور خود وارد نمایید و برای ورود به بخش مدیریت وردپرس بر روی گزینه ورود کلیک نمایید.(۱۵)

در صورتی که اطلاعات را صحیح وارد کرده باشید به پیشخوان سایت هدایت خواهید شد و پنل مدیریت وردپرس را مشاهده خواهید کرد.

ما در‌این مقاله آموزشی تلاش کردیم شما‌را تا حدی با وردپرس آشنا کنیم و به دنبال آن ، به نصب وردپرس روی سی پنل پرداختیم که چنانچه یک هاست سی پنل دارید، بتوانید وب سایت خویش را در آن فعال سازی نمایید.

نصب وردپرس در هاست سی پنل، عمل پیچیده‌ای وجود ندارد و ما به طور کامل به شما آموزش دادیم که چه طور میتوانید یک دیتابیس ایجاد نمایید و سپس وردپرس را در هاست آپلود کرده و فعال سازی نمایید.

در صورتی که در حین نصب با مشکلی مواجه شدید و یا سوالی در خصوص نصب وردپرس بر روی هاست سی پنل خود دارید در بخش دیدگاه ها با ما در ارتباط باشید.

زهرا قادرپناه

فارغ التحصیل رشته فناوری اطلاعات، علاقمند به وردپرس :)

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. سلام
    مقاله خوبی بود . لطفا آموزش نصب وردپرس بر روی سایر هاست ها رو هم آموزش بدین.
    ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا